Opis obrazka

Gmina Krzyżanowice


Historia Krzyżanowic

Ziemie nad górną Odrą sięgają swoją historią czasów epoki kamiennej. Na terenie gminy Krzyżanowice, w okolicach Bieńkowic, Bolesławia, Krzyżanowic i Tworkowa odkryto narzędzia kamienne, datowane na 240 000 - 180 000 lat p.n.e. Z kolei w rejonie Owsiszcz znaleziono pięściak (tj. narzędzie służące do krojenia mięsa i rąbania kości oraz do polowania na słonie leśne i mamuty), będący wytworem kultury aszelskiej, która rozwijała się w Afryce i Europie od około 1,5 mln do 40 000 lat temu. Wśród wielu kultur zamieszkujących i migrujących przez te tereny wyróżnić można dwie: kulturę unietycką, charakteryzującą się powszechnym stosowaniem brązu, oraz kulturę łużycką. Z czasów tej ostatniej, tj. z lat 1 300 - 500 p.n.e., pochodzi cmentarzysko urn z prochami zmarłych, odkryte w Krzyżanowicach podczas wykopalisk archeologicznych w 1936 roku. Do upadku kultury łużyckiej przyczyniły się najazdy Scytów w V wieku p.n.e. oraz Celtów około 300 lat p.n.e., po których pozostały ślady osad. W okresie rzymskim przez gminę przebiegał szlak bursztynowy. We wczesnym średniowieczu, tj. między V a IX wiekiem n.e., tereny te były dość gęsto zaludnione. W owym czasie ziemie te zamieszkiwało plemię Gołęszyców. Do końca X wieku cała ziemia raciborska należała najprawdopodobniej do Państwa Wielkomorawskiego, a później do czeskich Przemyślidów.


O gminie

Gmina Krzyżanowice odznacza się malowniczymi krajobrazami, zielonymi polami, lasami i pięknymi jeziorami. To idealne miejsce dla miłośników przyrody, którzy cenią sobie spokój i ciszę. W okolicy znajduje się wiele s zlaków turystycznych i ścieżek rowerowych, które zachęcają do aktywnego wypoczynku na łonie natury.Gmina Krzyżanowice dba o rozwój społeczności lokalnej, oferując różnorodne programy edukacyjne, kulturalne i sportowe dla mieszkańców. Organizowane są festyny, imprezy kulturalne oraz spotkania integracyjne, które sprzyjają budowaniu więzi społecznych.


Położenie Gminy

Gmina Krzyżanowice położona jest w zachodniej części województwa śląskiego, w górnym biegu rzeki Odry. Leży u wrót obniżenia między Sudetami a Karpatami, zwanego Bramą Morawską, na południu Kotliny Raciborskiej. Jej obszar zamknięty jest od południowego zachodu granicą państwową z Czechami, od zachodu sąsiaduje z gminą Krzanowice, od północy z miastem Racibórz, a od wschodu jej granice stanowi rzeka Odra, oddzielająca Krzyżanowice od gmin: Lubomia i Gorzyce. Przez obszar gminy przechodzą dwie linie kolejowe relacji Racibórz - Chałupki - Bohumin i Rybnik - Chałupki - Bohumin oraz drogi krajowe nr 45 i 78, a także droga wojewódzka nr 936. Dzięki temu istnieją dogodne połączenia z wszystkimi większymi miastami w regionie: Raciborzem, Wodzisławiem Śląskim , Rybnikiem, a po stronie czeskiej: Bohuminem i Ostrawą. W bezpośrednim sąsiedztwie (0,1 km) gminy przebiega autostrada A1.


Galeria zdjęć

×

Kontakt

E-mail kacperbuglaaa@gmail.com

Źródło

Wikipedia,Strona Krzyżanowic, Facebook